Kronplatz – góra marzeń każdego narciarza

Szczyt na wysokości 2275 metrów, 116 kilometrów najdłuższych i najbardziej stromych we Włoszech tras i 31 wyciągów. Narciarski raj!

Kronplatz poludniowy tyrol narty

Kiedy pierwszy raz w życiu wjechałam na Kronplatz, jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie, oszołomiła mnie nieskończoność możliwości. Z płaskiego szczytu, na którym stoi największa w Alpach dzwonnica, mały kościół, parę schronisk oraz zaprojektowane przez Zahę Hadid, wbudowane w skały monolityczne Muzeum Messnera, poświęcone historii alpinizmu, można zjechać w każdą stronę.

Ze szczytu rozciąga się także piękny widok na dolinę Alta Pusteria (Hochpustertal), Dolomity oraz austriackie lodowce Alp Zillertalskich na północy.

Tras jest tyle, że przez tydzień pobytu można nie zdążyć wszystkich wypróbować. Część z nich to tzw. czarna piątka, czyli pięć wymagających czarnych tras o łącznej długości 44 kilometrów (między innymi słynny Sylvester, 7-kilometrowy Ried czy Herrnegg posiadający homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).

Kronplatz
Kronplatz – widok ze szczytu

Kronplatz to góra dla zaawansowanych narciarzy, chociaż niebieskich i czerwonych tras, dla tych jeżdżących na średnim poziomie, też jest sporo.

Po chwili wahania wybraliśmy w końcu południowe stoki, żeby nacieszyć się słońcem, które do naszego wspaniałego kraju nie zagląda tak często jak tutaj.

Kronplatz Corones
Kronplatz Corones

Na szczycie zastało nas południe. Rozległ się więc przenikliwy, gromki dźwięk zawieszonego na wysokości 3 metrów dzwonu pokoju Concordia 2000, który odzywa się tylko raz dziennie – chyba że któreś państwo znosi karę śmierci lub gdzieś na świecie kończy się wojna. Dla mnie południe oznaczało tym razem obiad. Zjedliśmy go w schronisku Corones.

Hugo, aperitif z Południowego Tyrolu
Hugo, aperitif z Południowego Tyrolu

Zaczęliśmy od aperitifu: Veneziano (Aperol Spritz) i Hugo (wino musujące, mięta i syrop z kwiatów czarnego bzu). Do podziału poszły grillowane warzywa. Wydawało nam się, że to będzie zdrowe danie, ale widząc wielki kawał grillowanego sera, szybko pożegnaliśmy się z tą myślą i zaczęliśmy ucztę na dobre. Na stole wylądowały makarony z szafranem i owocami morza, risotto z gruszką i serem oraz zawinięty w boczek kawał sera mozzarella.

Germknödel z Kronplatz
Germknödel z Kronplatz

Na deser, prócz tiramisu i Apfelstrudla, zamówiliśmy Germknödel z Austrii rodem. To okrągłe, przypominające wielkopolską pyzę, podane na ciepło ciasto drożdżowe nadziewane dżemem śliwkowym, zalane kremem waniliowym i obsypane makiem oraz cukrem pudrem. W smaku przypomina nieco świąteczne kluski z makiem. Nie trzeba mieć zębów, by zjeść ten deser, polecam go więc zarówno bobasom, jak i starcom.

I na koniec rada dla narciarzy: jeśli chcecie pojeździć jeszcze po obiedzie, nie zamawiajcie tyle co ja. Przy każdym skręcie bowiem przypomnicie sobie wszystkie składniki obiadu, a na koniec jeszcze się wygrzmocicie!

Ciepły apfelstrudel z lodami waniliowymi
Ciepły apfelstrudel z lodami waniliowymi

 

KIEDY?
Sezon narciarski w Kronplatz trwa około pięciu miesięcy w roku; zazwyczaj zaczyna się w ostatnich dniach listopada, a kończy w drugiej połowie kwietnia.

TRANSPORT
Kronplatz jest częścią sieci Dolomiti Superski – infrastruktury narciarskiej, która jednym skipassem łączy 14 ośrodków narciarskich w Dolomitach, oferujących w sumie 1200 kilometrów tras.

Pomiędzy kurortami kursują bezpłatne skibusy. Z Kronplatz zatem można się szybko dostać na przykład do słynnej Sellarondy (26 kilometrów tury narciarskiej wokół masywu Sella). Wystarczy zjechać na koniec czarnej trasy Piculin, wsiąść w skibus i chwilę później wysiąść w Alta Badia.

Tiramisu jedzone na szczycie Kronplatz
Tiramisu jedzone na szczycie Kronplatz

 

CENY
Jednodniowy karnet w środku sezonu to wydatek około 50 euro. Więcej informacji na: www.kronplatz.com.

 

Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je poniżej, postaram się pomóc! Czekam też na wasze komentarze. Czy macie jakieś doświadczenia z Południowego Tyrolu? Piszcie, jestem ciekawa!

Podobał Ci się mój artykuł? Kliknij „Lubię to!” lub „Udostępnij”. Nakarmiona Starecka jest również na Facebooku i Instagramie. Zapraszam!

Partnerem postu jest Południowy Tyrol.